• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود فایل های مهندسی عمران و معماری

جزئيات دانلود

فضاهی شهری در طول زمان فضاهی شهری در طول زمان

فضاهاي شهري در طول زمان

شهر و فضاهاي شهري را مي­توان نتيجه كنش متقابل سه عامل انسان، محيط و فرهنگ در چارچوب زمان و مكان تعريف كرد. نقش و تأثير هر يك از اين دسته عامل در ايجاد فضاهاي شهري در تمام مناطق و در همه زمان­ها به يك شكل و يكسان نبوده، بلكه از يك منطقه به منطقه­اي ديگر و از يك دوره به دوره زماني بعدي، به سبب صورتبندي اجتماعي و اقتصادي خاص هر دوران، و زمينه­هاي گوناگون محيطي، متفاوت بوده است. به همين دليل تمايزات منطقه­اي و ويژگي­هاي دوره­هاي زماني متفاوت است كه گونه­هاي مختلف شهر و فضاهاي شهري در طي تاريخ شكل گرفته­اند.  

در تمام شهرها، در هر نقطه اي از جهان و در هر مقطعي از تاريخ كه باشند، يكي از مشخصه­هاي اصلي سازمان سياسي و اجتماعي آنها و تفاوت زندگي مردم در عرصه شهري به نحوه سازماندهي و مديريت فضا بستگي دارد و نوع اين سازماندهي و مديريت مي­تواند تعيين­كننده الگوهاي رفتاري در فضاي شهري و زندگي اجتماعي در شهرها باشد. يكي از روش­هاي معمول در سازماندهي فضا، تعريف برخي از مكان­هاي خاص به عنوان خصوصي و تعريف بقيه فضاها به عنوان فضاهاي عمومي است.

بعضي از مكان­ها در سيستم­هاي پيچيده(موجود در فضاهاي شهر) اهميت بيشتري مي­يابند و از بقيه فضاها جدا و متمايز مي­گردند. عناصر فضايي همچون تابلوها، حصارها، ديوارها و دروازه­ها، يا عوامل موقت همچون ساعت­هاي مشخص فعاليت در يك فضا از جمله عوامل مؤثر در اين مقوله
به­شمار مي­آيند. اين سيستم پيچيده در كدگذاري فضا كه از طريق عناصر فيزيكي و فعاليت­هاي اجتماعي بيان مي­شوند، مي­تواند به مكان­هايي اهميت بخشد و يا آنها را خصوصي سازد، به گونه­اي كه غريبه­ها نتوانند بدون اجازه وارد شوند. از طرف ديگر، فضاهاي عمومي اصلاً در دسترس هر كسي قرار دارند. اين فضاها جاهايي هستند كه شهروندان و بازديدكنندگان مي­توانند همچون يكديگر و با محدوديتي كمتر نسبت به ديگر فضاها، وارد آن فضا شوند.

اين نظام اهميت­دهي و تمايز بخشي فضايي با زمينه­هاي اجتماعي خاص محيط ادغام مي­شوند، به نحوي كه اين نظام را غريبه­ها و افرادي كه با معاني و كدهاي آن محيط آشنا نيستند،‌ نمي­توانند شناسايي كنند.

بسياري از فضاهاي مبهم در شهرها نيز وجود دارند كه نمي­توانند به صورت خاص فضاي عمومي يا خصوصي ناميده شوند؛ ولي به رغم اين موضوع حجم توده فضاي شهري به ترتيب خاصي به فضاهاي عمومي و خصوصي تقسيم شده­اند كه به راحتي درك­شدني نيز هستند. بهترين مثال در اين زمينه فضاهايي هستند كه شخص احساس مي­كند رفت و آمد عمومي در آن فضا جريان دارد و هر كسي مي­تواند به آنجا دسترسي داشته باشد و يا اينكه مكان­هايي كه ورود به آنجا شديداً كنترل مي ­شود. بنابراين، بررسي وضعيت عمومي و خصوصي فضاها يكي از راه­هاي كدگذاري و تشخيص سازمان فضايي و اجتماعي شهرهاست.

جهت مشاهده ادامه مطلب فایل را دانلود نمایید...

اندازه فایل: 576.5 KB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام عمران و معماری

جزوات درسی و گزارش کارآموزی