• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

کیفیت فضای شهری کیفیت فضای شهری

دانلود پاورپوینت کیفیت فضای شهری در 49 صفحه

کیفیت محیط شهری چیست؟
کیفیت محیطی نشان دهنده خصوصیات جالب محیط اطراف بوده و شامل عواملی است نظیر عوامل بصری، شنوائی و احساسی. طراحی شهری سعی بر این دارد که کیفیات مذکور را شناخته و طرق ارتقاء کیفیت و یا حفظ کیفیت آنهائی را که وضع مناسبی دارند مشخص نموده و در جهت بهبود آنهائی که مطلوبیت چندانی ندارند، تلاش نماید
- برخی از خصوصیات محیط از نظر حواس بیولوژیکی انسان موجب ناراحتی شده و ممکن است آثار زیانباری را نیز در بلند مدت به دنبال داشته باشد که از آن بی خبر باشیم؛ نظیر گرما، سرما و یا سرو صدای زیاد. لیکن عوامل ظاهری محیط نقش مهم دیگری را نیز ایفاء می کند و آن انتقال اطلاعات گوناگون است که اساس و مبنای اعمال ما می گردد. چنانچه این اطلاعات غلط یا مبهم باشد در اینصورت دستیابی به مقاصد موردنظر، به خوبی صورت نمی گیرد. محیط وسیله ارتباط اجتماعی است و از این طریق است که انسان اطلاعات، ارزش ها، احساسات و رفتارهای مطلوب را به دیگران بصورت مثبت یا منفی اثر بگذارد.
- مفهوم کیفیت محیط شهری در اولین کنفرانس Habitat سازمان ملل متحد در سال 1976 بدین صورت آمده است: «برآوردن نیازهای اساسی انسان وعدالت اجتماعی که این نیازها عبارتند از: غذا،مسکن ، شغل ، بهداشت ، آزادی ، شرافت ، امکان پیشرفت فردی وتوزیع عادلانه درآمدهای توسعه»
یکی دیگر از معیارهای ارزیابی کیفیت محیط هر شهر، وجود فضاهای شهری عمومی است. فضاهایی که شهروندان در آنها بتوانند با ایمنی و آسایش خاطر با هم به تعامل و گفتگو بپردازنند یا آداب و مراسم اجتماعی خود را برگزار کنند. از این نظر شهرهای ما کیفیت بسیار پایینی دارند

کیفیت محیط و عوامل مؤثر در آن
مطالعات مربوط به کیفیت محیط ممکن است بصورت یکی از سه شکل زیر مورد استفاده قرار گرفته و جنبه عملی بخود بگیرد:
1) حفظ عوامل و عناصر مفید و با ارزش.
2) طراحی و برنامه ریزی به منظور بوجود آوردن عناصر و عواملی که مطلوب اند ولی در حال حاضر وجود ندارند.
3) از بین بردن عواملی که از نظر کیفیت محیط نامطلوب بوده و تأثیر منفی دارند.
نکته هائی که لازم است در بررسی های مربوط به عوامل کیفی محیط درنظر گرفته شده و رعایت شوند به قرار زیرند:
1) عوامل کیفی باید هم بوسیله متخصص حرفه ای، یعنی ((طراحان)) و هم خود مردم تعیین شده و سپس تلفیقی از آن دو دسته عوامل، بدست آید.
2) عوامل کیفی باید بطور صحیح و با وضوح، قبل از شروع کار تعریف شود.
3) عوامل کیفی باید در سطح شهر اهمیت داشته باشند و فقط خاص یک ناحیه از شهر نباشد، زیرا عناصری که در سطح یک ناحیه خاص فقط مطرح باشند نمی توانند برای تمام شهر معیار صحیح و با ارزشی باشند.
4) تأثیر عوامل کیفی باید در سطح فضاهای عمومی شهر باشند. بنابراین فضاهای خصوصی فقط در صورتی می توانند اهمیت و ارزش داشته باشند که فوق العاده قابل رؤیت بوده و یا بطور قابل ملاحظه ای مورد استفاده قرار گیرد.
واژه کیفیت زندگی ، با معنایی جامع مفهوم کیفیت محیطی را دردل خویش دارد.تیبالدز تعریفی از این واژه وعوامل محقق شدن آن را بیان می دارد:
«کیفیت زندگی» ،Quality of life، واژه‌ای پیچیده در رابطه با شرایط و وضعیت جمعیت، در یك ناحیه است. دربرگیر‌نده‌ ابعاد روانی است كه شاخص‌هایی همچون رضایت، شادمانی و امنیت را دربر می‌گیرد. در برخی موارد رضایت‌های اجتماعی(social satisfaction ) نیز نامیده می‌شود. همچنین، ابعاد‌ی محیطی كه دربر‌گیرنده‌ سنجه‌‌هایی همچون مسكن،دسترسی به خدمات و امنیت محیطی است.
جنبه‌های دیگری دربر‌گیرنده توجه به فرصت‌های اجتماعی، امید‌های اشتغال‌ثروت و فراغت است. برخی این واژه‌ را مترادف با ”رفاه“ (well-being) می‌دانند. دیگران، آن را بیانی از رفاه می‌دانند كه به وسیله مقدار كالا‌های عمومی و پر اكنش آنها، مشخص می‌شود.

اندازه فایل: 13.1 MB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام عمران و معماری

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی