• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

نشریه 548 - مبانی ضوابط و راهنمای اجرایی شناسگرهای ترافیکی نشریه 548 - مبانی ضوابط و راهنمای اجرایی شناسگرهای ترافیکی

مبانی، ضوابط و راهنمای اجرایی شناسگرهای ترافیکی

نشریه شماره 548

این راهنما در زمانی تهیه می گردد که تاکنون تعداد بسیار معدودی از کشورها به دلیل میزان سطح فعلی فن آوری ها و تجارب اخذ شده دارای چنین راهنمای طراحی ملی بوده و حتی در برخی زمینه ها مانند شناسگرهای ترافیکی هنوز ضوابط مدونی در آیین نامه ها و راهنماهای طراحی معتبر بی ن المللی هم قابل ارایه نبوده است . لیکن، با عنایت به مزیت های فنی، عملیاتی و اقتصادی ممکن در کاربرد مناسب شناسگرهای ترافیکی این راهنم ا جهت ارائه مبانی و ضوابط اجرایی استفاده از شناسگرهای ترافیکی در پروژه های مربوط با رعایت ملاحظات ویژه تدوین و ارائه شده است.
شناسگر یا به عبارت دیگر سیستم آشکارساز وسایل نقلیه ، جزئی با اهمیت از سامانه حمل و نقل هوشمند است که با تشخیص حضور یا عبور وسایل نقلیه، وظیف ه شناسایی و ثبت انواع داده های ترافیکی را بر عهده دار د . این سیستم اطلاعات جریان ترافیک رابرای مدیریت ترافیک، پایش مسیر و تهیه بانک اطلاعات عبور و مرور وسایل نقلیه فراهم می نماید. یکی از مشخصه های مهندسی نوین ارایه ی روش های جایگزین برای حل مسایلی ثابت و همیشگی است . به علاوه، هم درکشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه تمایلی روزافزون به استفاده از روش های نوین جهت حل مشکلات مهندسی برای حصول هزینه ی کمتر، هم در ساخت و هم در نگهداری، مشاهده می شود که این امر در مورد مهندسی حمل و نقل نیز صادق است. از جمله ی این روش های بدیع، استفاده از شناسگرهای ترافیکی در مدیریت و کنترل جریان ترافیک می باشد.
نشریه ی حاضر راهنمایی را به منظور آشنایی با کاربرد شناسگرهای ترافیکی و کمک به انتخاب و روش استفاد ه ی صحیح آ ن ها در سطح کشور ارایه می نماید. در شرایط فعلی، تجرب ه های طراحی و اجرای شناسگرهای ترافیکی در کشور به گونه ای بوده است که امکان دریافت بازخورد فنی و مهندسی متقن از تجارب داخلی میسر نبوده است . درنتیجه، در تهیه ی این راهنما تلاش گردیده است تا از آخرین دستاوردهای معتبر و پذیرفته شده ی علمی مندرج در آیین نامه ها و کتابهای مرجع این زمینه و تخصص ها و تجربه های عملی جهانی در محیط های مشابه ایران نهایت بهره گرفته شود تا گامی برای تشویق استفاده از فناوری شناسگرهای ترافیکی با رعایت شرایط خاص پروژه ها و محیطی کشور باشد.
راهنمای حاضر برگرفته از منابع، مراجع، مطالعات و تحقیقات جهانی و برخی گزارش ها و مطالعات داخلی است و اظهار امیدواری می شود تا با بازخورد نظرات کارشناسان و بهره برداران زمینه لازم برای اصلاح و ارتقای آن به مرور زمان مهیا شود.

مقدمه
افزایش تقاضای سفر از یک سو و محدودیت در گسترش شبکه را هها از سوی دیگر یکی از مهمترین دلایل بروز ازدحام در شبکه راه ها است. حتی ساخت تسهیلات جدید حمل ونقلی نظیر بزرگرا هها برای سهولت عبور و مرور وسایل نقلیه هزینه های گزافی را هم در بخش سرمایه گذاری و هم در بخش تعمیر و نگهداری می طلبد. از اینرو، استفاده از رو شهایی که کارایی تسهیلات حمل و نقل موجودرا افزایش میدهد ضروری به نظر می رسد. این رو شها را عموما باید در سامانه حمل ونقل هوشمند و سامانه حمل ونقل همگانی جستجو کرد. هدف اصلی استفاده از سامانه حم لونقل هوشمند کاهش زمان سفر، کاهش میزان تاخیر و روانسازی ترافیک، افزایش ایمنی و کاهش آلاینده های زیست محیطی است. سامانه حمل و نقل هوشمند به دلیل استفاده از قابلیت الکترونیکی در مباحث پایش تردد، تحلیل ترافیک و ف نآوری های کنترل باعث افزایش منافع استفاده کنندگان و گردانندگان سیستم حمل ونقل می شود. دامنه ، کاربرد سامانه حم لونقل هوشمند بسیار گسترده است که می توان به مواردی از قبیل:

1- سامانه های مدیریت ترافیک پیشرفته

2-سامانه های اطلاعاتی پیشرفته کاربران

3- سامانه حمل ونقل همگانی پیشرفته 

و انواع داده های ترافیکی نظیر شناسایی وسیله نقلیه،
شناسایی تصادفات، پایش تردد خودکار و زمانبندی زمان- واقعی چراغ های راهنمایی اشاره کرد. موفقیت سامانه حمل ونقل هوشمند در سایه طراحی، نصب و نگهداری صحیح و اصولی شناسگرهای ترافیکی فراهم می شود. شناسگر یا به عبارت دیگر سیستم آشکارساز خودرو جزئی با اهمیت از سامانه حمل ونقل هوشمند 4 است که حضور یا عبور یک وسیله نقلیه را تشخیص می دهد. این سیستم، اطلاعات جریان ترافیک را برای کنترل چرا غهای راهنمایی، مدیریت ترافیک و پایش آزادراه و جمع آوری اطلاعات عبور و مرور وسایل نقلیه فراهم می نماید. دقت اطلاعات جمع آوری شده توسط این ادوات تشخیص نقش بسیار مهمی در برنامه ریزی های ترافیکی ایفا می کند. یکی از عوامل موثر در دقت اطلاعات مورد نظر مربوط به نصب و پیاده سازی صحیح ادوات تشخیص است. ادوات تشخیص باید به گونه ای نصب شوند که در شرایط ترافیکی و شرایط آب و هوایی مختلف به صورت صحیح عمل کرده و اطلاعات زمان– واقعی را به مراکز کنترل ترافیک ارسال کنند. در صورت عدم نصب صحیح، این ادوات کارایی لازم را نداشته و درنتیجه نم یتوان از اطلاعات آنها برای برنامه ریزی ترافیک بهره گرفت. از این رو، ارایه دستورالعملی جامع و دقیق در رابطه با نصب انواع ادوات تشخیص امری ضروری و کاربردی است. در این راستا، تلاش شده است تا راهنمای کاربردی برای نصب و پیاده سازی صحیح ادوات تشخیص تدوین گردد.

اندازه فایل: 5.13 MB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی