• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

نشریه 546-روش های ردیابی در مطالعات كارست و سازندهای سخت نشریه 546-روش های ردیابی در مطالعات كارست و سازندهای سخت

دستورالعمل كاربرد روش های ردیابی در مطالعات كارست و سازندهای سخت
نشریه شماره 546

امروزه ردیابی آب های زیرزمینی در مقایسه با گذشته كاربردی بسیار گسترده تر یافته است. به ویژه در جوامع توسعه یافته، گذشته از بررسی ارتباط هیدرولیكی و ویژگی های هیدرودینامیكی آبخوان، ارزیابی منشا و گسترش آلودگی از مهم ترین كاربردهای این روش است. در كشور ما نیز همگام با فرآیند توسعه و با رشد فز اینده صنعت سدسازی و مطالعات منابع آب در حوضه های گوناگون، روش ردیابی آب های زیرزمینی نیز افزایش چشمگیری در كاربرد داشته است . برای مثال می توان به كاربرد فزا ینده این روش در ارزیابی تراوایی تكیه گاه های سدهای در دست ساخت در كشور اشاره نمود . البته آشكار است كه جایگاه زمانی استفاده از این روش در یك برنامه سدسازی در فاز مطالعات و بعد از به انجام رسیدن مطالعات ژئوفیزیك و هیدروژئولوژی و همچنین پس از انجام حفاری های ژئوتكنیك خواهد بود . در مورد كاربرد این روش در محیط های آبرفتی نیز بی شك پیش نیاز یك برنامه ردیابی آب زیرزمینی، مطالعات كلاسیك هید روژئولوژی بوده تا به این ترتیب از یافته های بررسی مزبور در طراحی عملیات ردیابی آب زیرزمینی بهره مناسبی برده شود.
با توجه به فراوانی روش ها، دستگاه ها و ردیاب های مورد استفاده در كشورهای در حال توسعه و توسعه یافته جهان، امروزه نیاز به تهیه یك راهنمای مطالعاتی همخوان با نیازهای فنی كنونی كشور بی شتر احساس میشود.

نخستین آزمایش ردیابی ثبت شده در تاریخ به بیش از 1900 سال پیش باز می گردد. در این آزمایش از خرده های كاه برای پی بردن به سرچشمه رودخانه ای در اردن استفاده شد . از آن پس تاكنون روش های گوناگون ردیابی به وسیله بشر به كار گرفته شده است .
هم اكنون در مطالعات منابع آب زیرزمینی و همچنین شاخه های دیگر منابع آب مانند آب های سطحی ، یخ و برف و دیگر شاخه های مهندسی روش های ردیابی كارآیی گسترده ای دارند.
در گذشته كاربرد عمده ردیاب ها در آب های زیرزمینی در پی بردن به مواردی همچون جهت، مسیر، سرعت و زمان عبور آب بوده است. امروزه با توجه به روند رو به افزایش آلودگی منابع آب های سطحی و زیرزمینی ، علاوه بر موارد فوق مواردی همچون پخشیدگی و انتقال آلاینده ها نیز مورد توجه می باشد. به منظور شناخت و حفاظت كیفی منابع آب داشتن دانشی دقیق از رفتار مواد آلاینده در درون این سیستم ضروری است كه به كمك روش های ردیابی می توان این رفتار را تا حدود زیادی شبیه سازی نمود.
مطالعات ردیابی آب های زیرزمینی همیشه بعد از انجام مطالعات كلاسیك هیدروژئولوژی و انجام بررسی های ژئوفیزیكی و ژئوتكنیكی معمول انجام می پذیرد. همچنین به كارگیری ردیاب ها در منابع آب های زیرزمینی براساس ویژگی های آبخوان و خصوصیات ردیاب صورت می گیرد. گاهی اوقات خصوصیات هیدروژئولوژیك ی آبخوان محدودیت هایی را برای استفاده از برخی ردیاب ها به وجود می آورد. علاوه بر ویژگی های فوق عوامل دیگری مانند اثرات فیزیكی، شیمیایی و بیولوژیكی نیز ممكن است بر نتایج ردیابی تاثیرگذار باشد.
ردیابی یكی از روش های كاربردی است كه در مطالعات منابع آب و ژئوتكنیك مورد استفاده قرار می گیرد . در یك برنامه سیستماتیك، مطالعات ردیابی هنگامی در پهنه های كارستی و سازندهای سخت انجام می شود كه قبلا مطالعات زمین شناسی ، هیدروژئولوژی، هیدروشیمی، هیدرولوژی، ژئوفیزیك، حفاری و چاه نگاری در منطقه مورد نظر انجام گرفته باشد و با وجود انجام آنها برای روشن شدن بعضی از ابهامات نیاز به بررسی های ردیابی باشد. به عبارت دیگر چنانچه از بررسی های مزبور پاسخ كامل به دست نیامده و هنوز ابهاماتی به جای مانده باشد، از ردیابی استفاده می شود و به این ترتیب در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد. به همین
جهت ردیابی از جمله روش های تكمیلی است كه در مراحل پایانی مطالعات سیستماتیك منابع آب و ژئوتكنیك به كار می رود.
درمطالعات ردیابی با توجه به گسترش منطقه مورد مطالعه از ایزوتوپ های محیطی و ردیاب های مصنوعی (شیمیایی، رنگی...) استفاده می شود. باید توجه داشت اگر عملیات ردیابی طبق دستورالعمل و با رعایت احتیاط های لازم انجام نگیرد، نه تنها مفید نمی باشد، بلكه نتایج گمراه كننده ای را نیز بدنبال خواهد داشت.
با توجه به لزوم توجه بیش تر به روش های كاربردی، در این نشریه روش هایی كه در آنها از ردیاب هایی همچون هاگ، گرده، صوت، دود و ... استفاده می شود (با توجه به این كه مورد قابل توجهی از استفاده آنها در كشور یافت نشده) پوشش داده نشده است . در عوض توجه ویژه به رو شهای ردیابی رنگی، شیمیایی و ایزوتوپی محیطی معطوف شده است.
با توجه به این كه بخش هایی از این نشریه به شرح روش های آزمایشگاهی و محاسبات مربوط اختصاص یافته است، توجه به این نكته مهم ضروری است كه برای هر یك از روش های م زبور باید اقدام به تهیه دستورالعمل جداگانه شود. در این نشریه ضمن اشاره به سرفصل های اصلی روش های مزبور، در هر مورد به دستورالعمل آژانس بین المللی انرژ ی اتمی، یا انتشارات داخلی ارجاع داده شده است.

اندازه فایل: 1.42 MB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی