• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

فضای همگانی (عمومی) فضای همگانی (عمومی)

فضای همگانی (عمومی)    Public Space

                       
اختلاف قایل شدن بین فضای عمومی و خصوصی امریست به قدمت تاریخ شهرسازی. انسان میان عرصه های عمومی و خصوصی در رفت و آمد است. عرصه خصوصی، فضای تنگ منزل و مسکن است و عرصه عمومی در پیرامون آن متمرکز است . وجه تمایز اصلی فضای خصوصی وعمومی  این است که پیرامون فضای خصوصی  بسته است و تنها افراد خاصی اجازه ورود به آنجا را دارند(گروتر، 1383: 225).
ـ درگذشته در شهرهای بزرگ یونان یا رم، فضاهای عمومی قبل از هرچیز مكانی مخصوص برای نمایش قدرت حكومت بود و علاوه برویژگی كاربردی ، تقریبا همیشه بعدی تزئینی به منظور تجلیل از قدرت همگانی و تقدیس آن داشت (موره، 1373 : 23) .
ـ فضاهای عمومی شهری از نظر الكساندر چرمایف اینگونه تعریف می شود: جاها و تسهیلاتی که متعلق به عموم است، مانند شاهراه¬ها، جاده¬ها، راه¬ها و پارک¬های شهری (چرمایف - الکساندر،1376: 157).


پیاده راهی در بارسلون، نمونه ای از فضای عمومی

ـ فرانسیس تیبالدز نیز عرصه عمومی را چنین تعریف می كند" عرصه¬های عمومی، مهمترین بخش شهرها و محیط¬های شهری هستند. در چنین عرصه¬هایی، بیشترین تماس، ارتباط و تعامل بین انسان¬ها رخ می¬دهد. این عرصه¬ها تمام بخش¬های بافت شهری را که مردم به آن دسترسی فیزیکی و بصری دارند، دربر می¬گیرد. بنابراین، این مکان¬ها از خیابان¬ها، پارک¬ها و چهارراه¬ها تا ساختمان¬های محصور کننده آنها را شامل می¬شود" (تیبالدز،1383: 15).

فضاهای عمومی

ـ زوكین فضای شهری را فضاهایی كه ،به طور فیزیکی و مکانی، به عنوان مراکز جغرافیایی و نمادین، یا به عنوان نقاط تجمعی که غریبه¬ها با آشناها درمی¬آمیزند، معنی می كند (زوکین، 1380: 31).
ـ از دیدگاه دکتر پاکزاد فضاها شامل طیف گسترده ای از انواع فضاهای عمومی تا خصوصی می باشند. به عبارت دیگر هر فعالیت و رفتار، حریم و قلمروی خاص خود را داراست، و متقابلاً هر فضا نیز دارای حریم و حرمت خود می باشد.
فضاهای عمومی، آن دسته از فضاها می‌باشند كه «عموم شهروندان بدون نیاز به كنترل و… حق ورود و حضور در آنان را دارند»، فضاهایی چون خیابان‌ها، پارك‌ها، میادین، بازارها و مساجد. این دسته از فضاها به واسطة مقیاس عملكردی و همچنین طیف متنوع و گستردة مخاطبین خود دارای بیشترین سهم در حیات جمعی شهروندان می‌باشند، از اینرو ارتقاء كیفی این دسته از فضاها بیش از سایر انواع فضاها موجب ایجاد جامعه شهری سالم و شكوفا خواهد شد(پاکزاد، 1385: 77).
به عبارت دیگر فضاهای عمومی، فضاهایی‌ هستند كه‌ ما با غریبه‌ها شریك‌ می‌شویم‌، مردمی‌ كه‌ اقوام‌ یا دوستان‌ یا همكاران‌ ما نیستند. آنها فضایی‌ برای ‌سیاست‌، مذهب‌، تجارت‌ و بازی‌ و… هستند‌، فضایی‌ برای‌ همزیستی‌ با صلح‌ و  برخوردهای‌ غیرشخصی. شخصیت‌ فضای‌ عمومی‌،زندگی‌ عمومی‌ ما، فرهنگ‌ شهر و زندگی‌ روزمره ما را نشان‌ داده‌ و تنظیم‌ می‌كند(پاکزاد، 1385: 77).
همچنین‌ آن‌ بخش‌ از فضاهای‌ خصوصی‌ كه‌ از فضاهای‌ عمومی ‌قابل‌ رؤیت‌ می‌باشند  هم‌ به‌ نوعی‌ بخشی از فضای‌ عمومی‌ به‌ حساب ‌می‌آیند. لازم‌ به‌ ذكر است‌ كه‌ شهروندان‌ در انجام‌ اعمالشان‌ در فضاهای ‌عمومی‌ آزادی‌ مطلق‌ نداشته‌ و تحت‌تأثیر هنجارها و قوانین‌ جامعه‌ می‌باشند(پاکزاد، 1385: 78).

 

جهت مشاهده ادامه مطلب فایل را دانلود نمایید ...

اندازه فایل: 12.8 MB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام عمران و معماری

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی