• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

شهرسازی جدید شهرسازی جدید

شهرسازی : شهرسازی جدید (New urbanism)

مقدمه:
آدمیان از دیرباز در مكان و سرزمین‌های مختلف و متعددی كه شاید تنها معیار وابستگی آنان به یكدیگر بود، ظاهر گشتند، شهرها به وجود آمدند، توسعه یافتند و تمدن خود را بر پهنه وسیعی از سرزمین گستراندند و سپس از بین رفتند. دلایل نیستی آنها كاملاً معلوم و مشخص نیست. بلایای طبیعی و یا عوامل دیگر مانند جنگ به نوعی در تنازع بقا سهیم بوده‌اند و هستی و نیستی را دریك كاسه قرار دادند.
لیكن حیات ادامه یافته است و مشاهده می‌كنیم كه پی نابودی‌ شهرها باز شهرهای دیگر احداث می‌گردند. ویران می‌شوند و دوباره بر روی سرزمین بكر دیگری بنا می‌گردند. بنابراین شهرسازی یكی از نیازهای كهن بشری است.
لیكن باید اذعان داشت كه هرگز شهری در تاریخ وجود نداشته كه توسط معماران ساخته شده باشد، اگرچه مصلحان اجتماعی و آرمانگرایان شهرهایی در تصورات خود ساخته‌اند، لیكن شهر را می‌باید محصول قدرت و اقتدار حكومتها و دولت‌ها دانست. شهیدی،1371
این معیار شاخص مناسبی برای دوران قبل از تاریخ تا عصر حاكمیت پادشاهان و حكمرانان تا قرن 18 میلادی در جهان است.
شهر به عنوان یك ارگانیسم پیچیده زنده، رشد می‌كند و دائماً در حال تحول و دگرگونی است. مكانی است كه باید ایده‌آل‌ها و تجارب انسانی را شكل داده و نقش قاطعی در تأمین رفاه، سلامت و آسایش ساكنان خود داشته باشد، اما شهرهای ما مكانهای نامناسبی برای زندگی انسانها هستند و این نارضایتی نیز همواره در طول حیات شهرها وجود داشته است. هر نوع آشفتگی چه درونی و چه بیرونی برای انسان تحمل‌ناپذیر است.
شهرسازی امروز ما، محصولی است كه از ایده‌ها، تفكرات، تجربیات و اقداماتی است كه در طول تاریخ توسط نسل های مختلف بشر حاصل آمده است.حبیب، 1377
تولد شهرسازی نوین، با جریانات فنی و اقتصادی، كه شهر صنعتی را به وجود آورده و دگرگون ساخته‌اند، همزمان
نیست. این تولد در یك دورة بعدی روی می‌دهد؛ یعنی هنگامی كه تأثیرات كمی تغیرات در حال جریان آشكار گشتند و در تضاد با یكدیگر قرار گرفتند و در نتیجه، ضرورت اقداماتی به منظور ترمیم اوضاع، اجتناب‌ناپذیر شد. بندؤلو، 1355
این آرایش از ایالات متحده آمریكا برخاسته و پایانی برای پراكندگی شهرها و جنبشی برای جایگزینی سكونت ماشینی پنجاه سال قبل را با بازگشت به اصول طراحی سنتی را ارائه كند.
بنیان‌گذاران كنگره شهرنشینی جدید، آندرس دوانی و الیزابت پلاتر زیبرگ، هستند كه در جلوی صف این جنبش حركت می‌كنند و در جامعه غیرشهری آنها هزینه‌های پراكندگی‌ اجتماعی را از نظر اكولوژیك، اقتصادی و اجتماعی مورد ارزیابی قرار داده‌اند. شهرنشینی سنتی با استفاده تركیبی همراه است و مانند روستاها یا تقسیم بر شهرها و شهرك ها رشد قابل ملاحظه‌ای را در بر داشته است. پراكندگی شهری، مخالف ا مدل شهرنشینی سنتی كه به شكل ارگانیك به عنوان واكنشی به نیازهای انسانی است، پراكندگی بدون شهری سیستم مصنوعی ایده‌آلی می‌باشد.

 

جهت مشاهده ادامه مطلب فایل را دانلود نمایید ...

اندازه فایل: 111.5 KB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام عمران و معماری

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی