• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 02144129247-09122847548
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دانلود عمران و معماری

جزئيات دانلود

بررسی آثار کامران ديبا بررسی آثار کامران ديبا

بررسی آثار کامران ديبا

نگاهي بر آنچه پرسش انگيز است

انديشه دکارت با جابجايي جايگاه "سوژه " و " ابژه " تحولي عظيم در نحوه تفکر _ و به تبع آن هستي شناسي _ غربي ايجاد کرد که مدرنيته و دنياي فن آورانه حاصل از آن را به دنبال داشت. غلبه خرد باوري بر تمام باورهاي سنتي ( اسطوره اي ، ديني ، اخلاقي ) ، به اعلام تکان دهنده نيچه در " مرگ خدا " منجر شد و به" مرگ هنر " در انديشه هگل راه برد. باگم شدن مرجع محسوس و ملموس ، که سرچشمه مفاهيم آغازين شناخته مي شد ، صورت ها ( دالها ) باقي ماندند اما مفاهيم ( مدلول ها ) گم شدند. عدم اتکا به پشت گرمي هزاران ساله که به اندازه قدمت نوع بشر کهن بود ، موجب فروريختن دنيايي شد که زندگي را براي انسان تداوم مي بخشيد و به آن معني مي داد. آرمانشهرها فروريختند و روياهاي حاصل از دانش علمي و فن آوري زاييده از آن ، به دو جنگ جهاني خانمانسوز منجر شد که چيزي جز پريشاني ، آوارگي ، بيهودگي ، دغدغه و اضطراب به دنبال نداشت. مدرنيته امکان هرگونه نفي را فراهم آورد ؛ ارزش ها از ارزش تهي شدند و مفاهيم رنگ باختند ؛ بيهودگي و بي معنايي به پوچي پيوست.

در حيطه معماري نيز پيامدهاي جنگ جهاني دوم ( ويراني و ضرورت بازسازي ) ، و فن آوري عظيم صنعتي که با کشف و شناخت سازه هاي فلزي و بتني به همراه کاربرد شيشه به تحولي شگرف در عرصه ساخت و ساز انجاميده بود. ظهور سبک جديدي به نام سبک مدرن به ارمغان آورد و ديري نپاييد که خود را در قالب سبک مدرن بين المللي ، به مثابه اصول و قواعدي تعيين شده و تخطي ناپذير به عنوان الگويي جهاني و منتزع از هرگونه تفاوت فرهنگي يا معنايي نشان داد. به تدريج صورت هاي ساده بزرگان پيشگام معماري مدرن که هم از نظر ظاهر و هم از نظر روابط کارکردي با هر آنچه که قبل از آن به عنوان نمونه ها يا مصاديق معماري شناخته شده بود تفاوتي عظيم داشت  ، و هم به ادعاي پديد آورندگانش بر آن بود که فرم محض را خالي از هرگونه معنا به عنوان شکلي همگن به تمام جهان ديکته کند ، به قوطي هاي ساده و کسالتباري تقليل يافت که هيچ گونه تازگي و شگفتي يا انگيزشي را در کشف و ادراک فضاهاي جديد و بار معنايي مترتب بر آن ، در بر نداشت.

بدين ترتيب محيط زندگي به محيطي ساده ، يکنواخت و خسته کننده تبديل شد که آثار و عواقب ناشي از آن ، در جهان غرب که پديد آورنده اش بود ، به افزايش جرم و جنايت و انحطاط اخلاقي انجاميد. بنابراين همچون ديگر زمينه هاي مرتبط با حياط بشري ، که معماري هم جزيي از آن است ، معماران با دست يازيدن به ديگر عرصه  ها نظير فلسفه ، ادبيات و روانشناسي و تلفيق آنها ، در ديگر رشته ها نظير پديدار شناسي ، زبان شناسي و همچنين نشانه شناسي ، تلاش کردند که بار ديگر هنر معماري را به ساحت معنايي آن باز گردانند. بدين گونه در نيمه دوم قرن بيستم ، به شيوه هرمنوتيک مدرن در باز گردانيدن صورتها به معاني اوليه ( تاويل 9) يا تمامي مفاهيمي که در طول زمان ، با توجه به فرهنگ و روان شناسي جمعي و فردي مي توانست به مدلول يا مدلول هاي خاصي بيانجامد ( تغيير و تفسير ) ، و رجوعي دوباره به نشانه هاي انگيخته در فرهنگ معماري بومي که بنا بر شرايط تاريخي و جغرافيايي پديد آورنده هر فرهنگ ، به وجود آمده اما کنار گذاشته شده بود ، ابتدا به معماري بومي ( Varnacular ) روي آورده شد و پس از آن گرايش به شيوه خاصي نمود يافت که هم اينک به عنوان معماري پست_ مدرن شناخته مي شود. بدين ترتيب بار ديگر توجه به شناخت اسطوره اي و آييني و مذهبي سرلوحه شناخت هنر و به تبع آن اثر هنري قرار گرفت. در جهان شرق که اصولا نوع نگاه به هستي در آن به صورتي وجودي متفاوت از غرب بود ، پيامدهاي تفکر غربي و دستاوردهاي علمي و فن آورانه آن در مواجهه با ويژگي هاي هر منطقه ، اساسا تفاوت هايي ماهوي را در تمام زمينه ها با عرصه هاي مشابه خود مي يافت.

جهت مشاهده ادامه مطلب فایل را دانلود نمایید.


اندازه فایل: 1.42 MB

جهت دانلود فایل ها لطفاً عضو سایت گردیده و سپس از طریق منوی ورود کاربران وارد سایت شوید.

تماس با پشتیبانی

سایت دانلود مهندسی عمران و معماری

تلفن:   02144129247

همراه: 09122847548

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیشترین دانلود ها

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

کانال تلگرام ما

کانال تلگرام عمران، معماری و صنعت ساختمان

فیلم های دکوراسیون و طراحی داخلی

ورود به کانال تلگرام

موضوعات دانلود

جزوات درسی و گزارش کارآموزی